Syn Benjamina Netanjahu: to Niemcy odpowiadają za Holokaust

Syn byłego premiera Izraela, Yair Netanyahu, w jednoznacznym wpisie na Tiwtterze przypomniał, kto odpowiada za Holokaust. To "kolejny głos w sprawie sporu o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego" - donosi portal TVP.Info.

2021-06-29, 00:54

Syn Benjamina Netanjahu: to Niemcy odpowiadają za Holokaust
"Niemy odpowiadają za Holokaust, nie Polska" - napisał syn b. premiera Izraela. Foto: Zuma Press/ FORUM/ Twitter/@YairNetanyahu

"Niemcy są odpowiedzialne za Holokaust. Nie Polska" n napisał w poniedziałek na Twitterze Yair Netanyahu.

Powiązany Artykuł

Marek Król 1200.jpg
Spór o prawa do roszczeń ofiar Zagłady. Król: polonofobia w Izraelu jest na wysokim poziomie

Oświadczenie syna izraelskiego polityka, portal TVP.Info wiąże z nowelizacją polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego. To "kolejny głos w sprawie sporu o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego" - czytamy.

Czytaj także: 

Portal zwraca także uwagę, że w jednym z poprzednich wpisów, syna Benjamina Netanjahu podważył legalność obecnie rządzącego Izraelem gabinetu. "Polacy, proszę wiedzcie, że obecny rząd w Izraelu jest bezprawny i nie reprezentuje narodu izraelskiego!" - oświadczył. 

Spór o reformę k.p.a.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację k.p.a., która stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

REKLAMA

Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce oceniła, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił, że "nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami".

W odpowiedzi polski MSZ opublikował oświadczenie, twierdząc że wypowiedzi strony izraelskiej "wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa", zaś ustawa stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Resort zaznaczył, że "zmienione przepisy będą dotyczyły jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych", lecz "w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania".


Twitter, TVP.Info, PAP/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej